Menu


Chleb na zakwasie

Chleb na zakwasie to wyzwanie już dla bardziej profesjonalnych kucharzy. Jeżeli temat wypieków jest Ci dobrze znajomy to będzie z górki, jeżeli nie – to mogą pojawić się drobne problemy. Wszystko jest jednak kwestią praktyki i nawet dobrzy kucharze musieli przecież kiedyś zaczynać. Przy wyrabianiu ciasta tego typu będzie potrzebne wiele cierpliwości, bo sam zakwas każe na siebie czekać kilka dni. Nie warto jednak się zrażać porażkami. To że próbujesz na własną rękę robić zdrowe pieczywo jest wspaniałą inwestycją w kondycję. Chleb na zakwasie pachnie w całym domu, ma smaczną, chrupiącą skórkę i smakuje wybornie nawet z samym masłem i szczypiorkiem.



Przed wytwarzaniem ciasta chleba na zakwasie należy sprawdzić sam zakwas. Z 3-godzinnym wyprzedzeniem dodajemy do zakwasu pół szklanki mąki i wodę, tak aby uzyskać konsystencję śmietany. Po upływie tego czasu powinny pojawić się znajome bąbelki i jest on gotowy do użycia.


Dalej potrzeba:


- dużą miskę
- 400g zakwasu
- ok. 700G mąki (najlepiej typ 750)
- współmiernie ok. 700g wody w temperaturze pokojowej


Wszystkie składniki umieszczamy w misce i dokładnie mieszamy. Można to zrobić zarówno własnymi rękami jak i za pomocą miksera. Zajmie to nam kilka minut – ciasto powinno być jednolite, lejne, ale gęste. Potem odkładamy je by odpoczęło – do piekarnika, w którym wcześniej przebywał zakwas. Zajmie to ok. 12 godzin, dlatego praktycznie będzie wyrobić je pozostawiając na noc. Po upływie tego czasu zabieramy się do przygotowania ostatecznego ciasta na chleb.


Potrzebne będą:


- 700g mąki pszennej (typ 720)
- ok. 300g letniej wody
- 1,5 łyżki stołowej soli
- 200g ziaren (słonecznik, siemię lniane, płatki orkiszowe, owsiane, otręby)


chleb na zakwasie

1. Wszystkie składniki, włącznie z zakwaszonym ciastem z poprzedniego dnia dokładnie ze sobą mieszamy – ręcznie, lub z pomocą miksera. Każda grudka mąki musi zniknąć i dlatego zajmuje to ok. 10 minut. Powstałe ciasto jest kleiste, ciągnące się i nieco luźniejsze niż ciasto drożdżowe.


2. Otrzymane ciasto umieszczamy w formach. Aby później chleb ładnie wyskoczył z naczynia – najlepiej wyłożyć je papierem do wypieków, albo posmarować smalcem, dodatkowo posypując otrębami.


3. Masę ciasta w blaszce wygładzamy łyżką namoczoną w wodzie. Potem okrywamy folią – może być zwykła reklamówka i dajemy mu odpocząć ok. 4h. Surowe bochenki muszą przebywać w nieprzewiewnym i ciepłym miejscu – dlatego dobry byłby piekarnik. Ciasto jest gotowe do pieczenia w momencie kiedy urośnie dorównując poziomu blaszki.


4. Ustawiamy piekarnik na temperaturę 250 stopni. Ciasto spryskujemy wodą – delikatnie za pomocą rąk lub spryskiwaczem. Wkładamy ciasto do piekarnika i zamykamy. Po upływie 5 minut zmniejszamy temperaturę do 200 stopni. Proces pieczenia zwykle trwa do 50 minut i weryfikuje to brązowa skórka bochenka. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, otwieramy pokrywę, ale chleb zostawiamy na miejscu na dodatkowe 15 minut.


5. Dalej wyjmujemy bochenki, wydobywamy je z form i usuwamy papier. W przypadku papieru – po wyjęciu bochenka z formy można odczekać 3 minuty. Gorąca para wydobywająca się z wypieku sprawi że papier łatwiej odejdzie. Następnie odkładamy chleb do ostygnięcia. Ważne aby nie miał on pod sobą gładkiego blatu stołu, regału, itp. Dlatego najlepiej jest go umieścić na kratce nad zlewem.



Jeśli chciałbyś mieć w swojej kuchni elegancki obrus, to koniecznie zapoznaj się z ofertą prezentowaną na łamach portalu mowiszimasz.com.pl. Znajdziesz tam nie tylko modne dodatki, które odmienią Twoją kuchnię (obrusy, serwetki, ceraty, bieżniki), ale również specjalne fartuchy, które sprawią, że będziesz wyglądać jak kucharka z prawdziwego zdarzenia oraz inne produkty. Dodatkowo sklep Mówisz i Masz oferuje swym klientom różnego rodzaju dywany, poszewki, komplety pościeli, kołdry, poduszki, koce i narzuty. Robiąc zakupy w tym jednym miejscu możesz całkowicie odmienić swoje mieszkanie. Zdecyduj się na produkty tekstylne najwyższej jakości.